Blog

Kuruyemiş Çeşitleri Nelerdir?

Doğanın insana sunduğu en mucizevi yiyeceklerden bir tanesi de kesinlikle kuru yemişlerdir. Kuru yemişler her ne kadar eğlenceli vakit geçirmek isteyen kişilerin, seçtiği atıştırmalıklardan olsa da esasen kuru yemişler bol vitamin ve mineral deposudur. Bu nedenle gün içinde mutlaka aksatılmadan Kuru yemiş tüketimine özen göstermeniz gerekir. Gerek kilo vermek isteyen kişiler gerekse, hamilelikleri süresince anne karnındaki bebeğin daha sağlıklı bir şekilde beslenmesini isteyen kişiler mutlaka bolca kuru yemiş tüketmelidir. Kuruyemiş çeşitleri oldukça fazladır. Ülkemizde en çok tercih edilen kuruyemiş çeşitleri ise;

  • Antep fıstığı
  • Kayısı kurusu
  • Kestane
  • Badem içi
  • Fındık içi
  • Kaju
  • Ceviz

Ülkemizde çok sevilen ve mutlaka her evde bulunan kuru yemiş çeşitleri bunlardır. Bu kuru yemişler hem lezzet bakımından hem de sağlığa kattığı avantajları bakımından, pek çok kişi tarafından sevilerek tüketimi yapılmaktadır.

En Faydalı Kuru Yemiş Hangisi?

Kuru yemişler muhteşem lezzetlerinin yanında şifaları ile de herkes tarafından sevilerek tüketimi yapılır. Öte yandan en sık sorulan soruların başında en faydalı kuru yemiş hangisi? Sorusu gelmektedir. Esasen doğanın insana sunduğu tüm nimetler vücut için adeta birer şifa kaynağıdır. Bazı kuruyemişlerin vitamin ve mineral oranı biraz daha fazladır. İşte en faydalı kuruyemiş çeşitleri;

Ceviz; bol fosfor içeriği ile beyin gelişimine katkı sağlar. Hamile bayanlar, yetişme çağındaki çocuklar ve ilerleyen yaş gurubundaki insanların günlük olarak mutlaka bir avuç ceviz tüketmeleri önerilir.

Kayısı kurusu; başta sindirim sistemini düzenlemesi ile bilinir. Kronik kabızlık veya hazımsızlık gibi sorunları olan kişiler, gün içinde birkaç adet kuru kayısı tükettiklerinde bağırsak fonksiyonları daha sağlıklı bir şekilde çalışmaya başlayacaktır.

Badem içi; kalp ve damar sağlığının korunması için kesinlikle rutin olarak badem içi tüketilmesi önerilir.  Damarlarda biriken toksinlerin daha kolay bir şekilde atılmasını sağlar. Bu nedenle ilerleyen yaş gurubundaki kişilere tüketilmesi tavsiye edilir

Tüm bu kuruyemişlerin yanında daha pek çok kuruyemiş çeşitleri de mevcuttur. Hem sağlığınız için hem de keyifli bir atıştırmalık için kuruyemiş tüketimini artırmanızda fayda vardır.

Hem sağlık hem de keyifli atıştırmalık kuruyemişler için https://germencikten.com/urun-kategori/kuruyemis/ sayfasında yer alan ürünleri inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir